185930

Αυτή τη φορά ο Άρης δεν είχε διάθεση για αστεία

Στο 4-4 πήγαν οι «κίτρινοι» που έβγαλαν αντίδραση μετά τις σερί ήττες, πάτησαν… γκάζι και δεν έπεσαν στην παγίδα της Δόξας, που πλέον έχει ρεκόρ 2-6.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μπήκε σοβαρή στη Λευκάδα, είχε την απόλυτη υπεροχή από νωρίς και επέβαλλε την κυριαρχία της με 5/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο (14-21 στο 10′). Ο Άρης, που έδειξε από νωρίς διάθεση για να… καθαρίσει το ματς, είχε πρώτο σκόρερ τον Ουίλ Κάμινγκς (9π.).

Στη δεύτερη περίοδο οι «κίτρινοι» αύξησαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά τους. Με επιμέρους 2-8 στο 14′ ο Άρης πήγε στο +13, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Μάικλ Τζένκινς και «έκλεισαν» το ημίχρονο στο… μαγικό +17 (28-45). Στο 20′ οι φιλοξενούμενοι, που έκαναν… πάρτι έξω από τα 6,75μ. είχαν 11/18 3π. και κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, παρά την επιθετική βελτίωση του συνόλου του Χάρη Μαρκόπουλου. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 50-65 και τους Ντεζ Ουέλς – Μάικλ Τζένκινς να έχουν από 17 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο το ματς έμοιαζε με τυπική διαδικασία, αφού ο Άρης είχε μεγάλο προβάδισμα, το οποίο και διαχειρίστηκε μέχρι το φινάλε. Βέβαια, οι γηπεδούχοι «ροκάνισαν» όσο μπορούσαν τη διαφορά (61-70 στο 35′), όμως δεν κατάφεραν να πλησιάσουν επικίνδυνα. Το τελικό 69-79 βρήκε τους «κίτρινους» να φεύγουν από την Λευκάδα με χαμόγελα.

Τα Δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79.