1573996

Καθάρισε ο ηγέτης Μάνταλος

‘Επειτα από τρία διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα με τον Ζοσέ Μοράις στον πάγκο της και ούσα σε μια βαθιά αγωνιστική κρίση το τελευταίο διάστημα, η ΑΕΚ δεν είχε… περιθώρια απέναντι στον Πλατανιά. Ο Δημήτρης Μελισσανίδης φρόντισε να στείλει ξεκάθαρα το μήνυμα με την επίσκεψή του στα Σπάτα στην αρχή της εβδομάδας και η -αρκετά αγχωμένη, μέχρι να ανοίξει το σκορ- Ένωση έκανε το χρέωσης της, φτάνοντας στη νίκη με 3-0. Με τον Πορτογάλο τεχνικό να… σπάει το ρόδι και την ομάδα του να επιστρέφει στα επιτυχή αποτελέσματα.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν κατάφεραν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι. Στο πρώτο ημίχρονο η συνολική εικόνα τους ήταν κακή, αφού κατάφεραν να ασκήσουν μια κάποια πίεση στον αντίπαλο, δεν έδειξαν ωστόσο αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στο κομμάτι της δημιουργίας φάσεων, με ένα σουτ του Αραβίδη να είναι ουσιαστικά η καλύτερή τους στιγμή, την ίδια ώρα που ο Πλατανιάς έδειξε -πέραν της οργάνωσής του- ότι είχε τη διάθεση να ψάξει τις αντεπιθέσεις και να στείλει το μήνυμα στην ΑΕΚ ότι θα πρέπει να… έχει το νου της.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με την έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Πλατανιά να στέκεται πολύ καλά αμυντικά. Ο Μοράις άρχισε να ανακατεύει την τράπουλα, αρχικά πηγαίνοντας στα άκρα τον Μάνταλο και φέρνοντας στον άξονα τον Πατίτο, ενώ μόλις στο 63′ έκανε διπλή αλλαγή, βγάζοντας Αλμέιδα, Γιόχανσον και βάζοντας στη θέση τους Πέκχαρτ και Γαλανόπουλο. Και λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο (77′), ο Μάνταλος λύτρωσε τους Κιτρινόμαυρους με ένα περιπετειώδες γκολ, που έδιωξε το άγχος και έκανε τα πάντα απλά. Ο Αραβίδης σιγούρεψε τη νίκη δέκα λεπτά αργότερα και ο Μάνταλος (που συμμετείχε και στο δεύτερο γκολ) διαμόρφωσε στο 89′ το τελικό σκορ.

Όλα στο… μηδέν

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που πήρε στην αρχή την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων στο παιχνίδι, όμως η πρώτη τελική ήταν για τον Πλατανιά, ένα μακρινό σουτ του Μανούσου στο 9′, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ. Στα επόμενα λεπτά και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με στημένα (κόρνερ και φάουλ) χωρίς επιτυχία.

Η πρώτη άξια αναφοράς στιγμή ήρθε στο 22′, όταν ο Αλμέιδα έφυγε απέναντι από τον Σωτηρίου, αλλά ο Στάθης πρόλαβε να τον κόψει την τελευταία στιγμή. Στο επόμενο λεπτό ο Αραβίδης δοκίμασε ένα σουτ από τα όρια της περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σωτηρίου. Στο 28′ ο Αμλέιδα μπήκε στην περιοχή από αριστερά, αλλά αντί να γυρίσει τη μπάλα, έκανε ένα άστοχο σουτ.

Στο 34′ ο Μάνταλος απέφυγε δύο παίκτες και μπήκε στην περιοχή, όμως ο Σωτηρίου έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει με δυο στημένες φάσεις στις οποίες ο Πλατανιάς δυσκολεύτηκε να βγάλει τη μπάλα από την περιοχή του (σε μια εξ αυτών, στο 44′ ζήτησε πέναλτι για χέρι του Αποστολόπουλου, αλλά σε κανένα ριπλέι δεν φάνηκε καθαρά που βρήκε η μπάλα), όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε και οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Μάνταλος… λυτρωτής

Ο Πλατανιάς άρχισε και το δεύτερο μέρος με μια τελική, όταν στο 49′ ο Μανούσος μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε ένα σουτ και ο Μπάρκας μπλόκαρε. Στο επόμενο λεπτό, ο Μουνάφο έκανε ένα καλό σουτ, με τον Μπάρκα να διώχνει σε κόρνερ. Στο 54′ ο Πατίτο βρήκε κάθετα στην περιοχή τον Αλμέιδα, εκείνος έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Σωτηρίου μπλόκαρε, ενώ στο 59′ ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος σε καλή θέση στο πίσω δοκάρι προσπάθησε να πιάσει ένα γυριστό σουτ, όμως… βρήκε αέρα.

Στο 69′, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Μανούσος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ΑΕΚ απάντησε στο επόμενο λεπτό με ένα σουτ του Μάνταλου που είχε την ίδια τύχη. Όμως, ο αρχηγός της Ένωσης ήταν αυτός που κατάφερε να… λύσει τον γόρδιο δεσμό στο 77′: ο Γκάλο εκτέλεσε κόρνερ, ο Κολοβέτσιος πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μάνταλος έκανε από κοντά το πλασέ, ο Σωτηρίου απέκρουσε, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του, όμως πριν την διώξει αυτή πέρασε τη γραμμή του τέρματος, με την ΑΕΚ να κάνει το 1-0.

Και δέκα λεπτά αργότερα «κλείδωσε» τη νίκη της… Ο Μάνταλος εκτέλεσε απ’ ευθείας ένα φάουλ από πολύ πλάγια θέση, ο Σωτηρίου απέκρουσε, ο Σιμόες έκανε πλασέ από κοντά, ο τερματοφύλακας του Πλατανιά είπε πάλι «όχι», όμως ο Αραβίδης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Όλα έδειχναν ότι αυτό θα ήταν και το τελικό σκορ, αλλά ο Μάνταλος… είχε κι άλλο γκολ και το πέτυχε στο 89′ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή, γράφοντας το τελικό 3-0.