163429

Με τέτοιον Αγκουέρο, δεν φοβάται! (video)

Έμοιαζε με αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Πριν από την σέντρα, ο Κουν Αγκουέρο είχε σκοράρει στους 28 από τους 30 αντιπάλους που είχε παίξει στην Premier League και η Μπέρνλι ήταν μία από τις δύο που του είχε γλιτώσει. Όχι πια! Ο Αργεντινός σκόραρε δύο φορές και η Μάντσεστερ Σίτι πήρε την πιο «άσχημη» φετινή της νίκη (1-2) στο σπίτι της Μπέρνλι που την επανέφερε στην κορυφή της Premier League.

Η εμφάνιση των παικτών του Γκουαρντιόλα ήταν… τσαπατσούλικη, αλλά στο τέλος της ημέρας (και της σεζόν) αυτό που μετράει είναι τα «τρίποντα». Ένα καταπληκτικό γκολ του Μάρνεϊ με δυνατό ευθύβολο σουτ (14’) έθεσε τις βάσεις για μία μεγάλη έκπληξη, όμως η τύχη δεν ήθελε τους γηπεδούχους.

Πριν βγει το ημίχρονο είχαν χάσει δύο παίκτες με αναγκαστική αλλαγή (Μάρνεϊ, Γκούντμουντσον) και είδε τους «πολίτες» να ισοφαρίζουν από μία φάση που δεν είναι το φόρτε των ομάδων του Γκουαρντιόλα. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Στέρλινγκ και απανωτές κόντρες εντός περιοχής, η μπάλα στρώθηκε στον Αγκουέρο, ο οποίος με ένα «τσίμπημα» έφερε το παιχνίδι στα ίσα (37’, 1-1).

Οι «πολίτες» συνέχισαν να πιέζουν στην επανάληψη, αλλά χωρίς καθαρές ευκαιρίες. Η Μπέρνλι αμυνόταν σθεναρά και χρειαζόταν ένα μεγάλο λάθος για να αλλάξει κάτι. Αυτό έγινε με το πιο άσχημο γκολ στην ιστορία του tiki-taka. Μετά από αμέτρητες λάθος πάσες και μία κόντρα ανάμεσα σε δύο αμυντικούς της Μπέρνλι (!), η μπάλα πήγε συστημένη στον Φερναντίνιο που με μία σέντρα – σπόντα πέτυχε τα πόδια του Αγκουέρο, ο οποίος έκανε το 1-2 (60’)

Αυτό που ακολούθησε ήταν ένα παλιό βρετανικό ματς. Αμέτρητες σέντρες από την Μπέρνλι, ηρωικά διωξίματα από τους παίκτες της Σίτι, σε ένα ματς πολύ χαμηλής ποιότητας. Οι νεοφώτιστοι πιθανώς να άξιζαν και κάτι παραπάνω στο τέλος, όμως στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Βόουκς πέτυχε την πλάτη συμπαίκτη του και το ανάποδο ψαλίδι του Μπαρνς, κατέληξε στην αγκαλιά του Κλαούντιο Μπράβο, ο οποίος κράτησε το 1-2.