jenkins

Oι Τσέχοι «έσπασαν» το αήττητο του Άρη

Οι Τσέχοι «έσπασαν» το αήττητο τεσσάρων αγώνων που μετρούσε στη διοργάνωση ο Άρης, αφού ήταν ανώτεροι από το ξεκινημα και επέβαλαν το ρυθμό τους. Στην κορυφή του ομίλου, μαζί με Μπάνβιτ και Μονακό, οι «κιτρινόμαυροι», στο 3-2 η Νίμπουρκ.

Με τον Μαρμπλ να… κλέβει (3) κάθε μπάλα που υπήρχε γύρω του, ο Άρης βρήκε ρυθμό και προηγήθηκε γρήγορα με 2-8. Ωστόσο, ο ηγέτης των Τσέχων Σαντ-Ρος βγήκε μπροστά και με 11 πόντους άλλαξε το μομέντουμ για το 16-10, στο 5′. Τα λάθη των «κιτρινόμαυρων» ήταν συνεχή, ο Κάμινγκς τα… θαλάσσωσε και η Νίμπουρκ κυριαρχούσε σε περιφέρεια και ρακέτα για το 30-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το μοτίβο δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αφού η άμυνα του Άρη ήταν… ανοικτή διάβαση (36-19, στο 13′). Ένα «ξέσπασμα» του Γιάνκοβιτς επέτρεψε στην ομάδα του Πρίφτη να πλησιάσει στους 12 (43-31, στο 17′) και με τη συνεισφορά του Κάμινγκς το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-34.

Ο Αμερικανός οδήγησε τον Άρη στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και η διαφορά έπεσε γρήγορα στο 47-42. Οι «κιτρινόμαυροι» έδειχναν να επιστρέφουν στο ματς, αλλά ο Σαντ-Ρος ευστόχησε σε τρίποντη «βόμβα» για το 55-45. Κάπου εκεί, η κατάσταση πέρασε ξανά στα χέρια των Τσέχων και ο Σαντ-Ρος «έγραψε» το 68-55 που ήταν το σκορ, με το οποίο μπήκαν οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο.

Ο Βασίλης Σίμτσακ έδωσε λύσεις στον Άρη και η διαφορά έπεσε ξανά σε μονοψήφια επίπεδα (70-62, στο 32′). Με το σκορ στο 72-66, ο Κουβανός Σαντ-Ρος «μίλησε» ξανά με γκολ φάουλ (75-66). Ζάρας και Τζένκινς «πυροβόλησαν» από τα 6.75 για το 77-72, ενώ το ίδιο έκανε και ο Κάμινγκς για το 79-75. Στο φινάλε, όμως, οι Τσέχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 87-79.

O MVP: Ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, χτυπώντας σε καίρια σημεία και μετρώντας 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Κομβικός και ο Σίμπσον που είχε 13 πόντους και «πλήγωσε» τον Άρη με 6 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Σκληρός: Ο Ουίλ Κάμινγκς ήταν τραυματίας πριν από το παιχνίδι, αλλά δεν πτοήθηκε. Στην Τσεχία, ήταν ο κορυφαίος του Άρη και -αφού έσφιξε τα δόνια- τέλειωσε τον αγώνα με 21 πόντους, 4 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Ο Αόρατος: Απαρατήρητος πέρασε ο Έρικ Μπάκνερ που ήταν σε κακή ημέρα και πάτησε παρκέ μόλις για 13 λεπτά με συγκομιδή 4 πόντων.

Ο Πεσμένος: Ο Ντέβιν Μαρμπλ ήταν ανεβασμένος στα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά σήμερα τα… θαλάσσωσε με 2/10 σουτ και 4 λάθη. Μοναδικό θετικό του τα 6 κλεψίματα.

Η Στιγμή: Με το σκορ στο 83-79 και ένα λεπτό να μένει για το φινάλε, ο Χρούμπαν πήδηξε ψηλά και σταμάτησε στον άερα τον Κάμινγκς δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Γκέλα: Ο Άρης βρέθηκε στο -3 (80-77), αλλά ένα λάθος του Ζάρα και στη συνέχεια ένα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ, δεν επέτρεψαν στους «κιτρινόμαυρους» να επιστρέψουν.

Η Διαιτησία: Το παιχνίδι έγινε «οριακό» στο φινάλε, αλλά το διαιτητικό τρίο κατάφερε να τα βγάλει πέρα πολύ καλά και να μείνει αμέτοχο στην έκβαση του αγώνα.

Η Εξέδρα: Αλεξάνδρειο θύμισε το γήπεδο της Νίμπουρκ, αφού οπαδοί του Άρη έκαναν… κατάληψη στις εξέδρες και ήταν οι μόνοι που ακούγονταν δημιουργώντας εξαιρετική ατμόσφαιρα για τους παίκτες του Πρίφτη.