1575599

Την πρώτη του νίκη στην φάση των ομίλων του Κυπέλλου, πέτυχε ο Πλατανιάς

Ζωτανός» στην μάχη για την κατάληψη της δεύτερης θέσης του 2ου ομίλου, έμεινε ο Πλατανιάς. Στα του ματς το οποίο πραγματοποιήθηκε υπό βροχή, πρώτο ημίχρονο πέρα δύο αξιόλογων φάσεων μια για κάθε ομάδα, δεν είχε να επιδείξει κάτι το ιδιαίτερο.

Στο 26΄ οι Κρητικοί ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη καλή στιγμή του ματς με την κεφαλιά του Γιορέντε να περνά ελάχιστα άουτ από την εστία του Κραβαρίτη, με την απάντηση από πλευράς Σπάρτης να έρχεται στο 42΄ με το σουτ του Μπουντόπουλου να φεύγει λίγο έξω από το τέρμα του Κοκκαλά. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα ο ρυθμός του ματς έπεσε με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πλατανιάς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 51΄ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, με τέρμα του Γουνδουλάκη. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, οι Χανιώτες εκμεταλλευόμενοι με τον καλύτερο τρόπο τον αέρα, άγγιξαν το2-0 στο 55΄το σουτ όμως του Ντιβελάρ πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κραβαρίτη ο οποίο νωρίτερα είχε αποκρούσει το σουτ του Τσουράκη.

Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 66΄, όταν ο Γιορέντε στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα με κεφαλιά την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοκκαλά. Στο 77΄οι Πελοποννήσιοι έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, το σουτ όμως του Ηλιόπουλου αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων με γροθιές.

Στο 85΄ ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στο να ζευγαρώσει τα τέρματα του, η κεφαλιά όμως του Αποστολόπουλου έφυγε λίγο έξω από τα καρέ του Κραβαρίτη, ενώ στο 90΄ η Σπάρτη έχασε σημαντική ευκαιρία προκειμένου να πάρει την ισοπαλία ο Βελλίνης όμως αστόχησε από πλεονεκτική θέση, με συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του αγώνα.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Πριντέτα, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Μενδρινός (85′ Ηλιάδης), Γουνδουλάκης, Ντίνας (69′ Στάθης), Τσουράκης (78′ Κάργας), Ντιλαβέρ
ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Κραβαρίτης, Σιώπης, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Καρτσαμπάς (58′ Ηλιόπουλος), Παπαχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Οικονομόπουλος (84′ Κατσίκης), Μπουντόπουλος (61′ λ.τ. Βελλίνης), Αναστασάκος.