1577166

Η Καλλιθέα επικράτησε με 1-0 του Ατρομήτου στο «Γρηγόρης Λαμπράκης»

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης και μετά τη νίκη του Παναιτωλικού επί του Πανθρακικού την Τετάρτη (1-0), οι ποδοσφαιριστές του Ατρομήτου γνώριζαν ότι με νίκη θα προκρίνονταν ουσιαστικά στην επόμενη φάση, ενώ αυτοί της Καλλιθέας έπρεπε να αποφύγουν οπωσδήποτε την ήττα, προκειμένου να μείνουν «ζωντανοί» την τελευταία αγωνιστική. Ο Γιώργος Κορακάκης επέλεξε να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς ποδοσφαιριστές του, μετά την υπερπροσπάθεια της Δευτέρας και τη θριαμβευτική εκτός έδρας νίκη επί του ΠΑΟΚ με 4-3.

Αρκετά καλό αν και χωρίς τέρματα το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίζουν σχετικά γρήγορο ποδόσφαιρο και να δημιουργούν κάποιες αξιόλογες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, με τους Τσίπρα (3′), Μάκο (13′), Μπέλη (30′) για τους γηπεδούχους και τον Γροντή (19′, 27′) για τους φιλοξενούμενους, ενώ αξιοσημείωτο στατιστικό ήταν το… 0-8 στα οφσάιντ, υπέρ των Περιστεριωτών, χωρίς όμως κάποια υπόδειξη να είναι λανθασμένη.

Η Καλλιθέα μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και αφού «προειδοποίησε» με την κοντινή κεφαλιά του Νίκου Σταματάκου που πέρασε μόλις άουτ στο 48′, άνοιξε τελικά το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ έξω από την περιοχή του ίδιου παίκτη επτά λεπτά αργότερα. Παράλληλα, ο Γιώργος Κορακάκης έριχνε διαδοχικά στη «μάχη» τους βασικούς Ούμπιδες, Στόιτσεφ και Τόνσο, κλείνοντας τις αλλαγές του στο 61′, προκειμένου να αλλάξει την κατάσταση.

Ο Ατρόμητος πήρε όντως την υπεροχή στο τελευταίο ημίωρο και έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, με κορυφαία στιγμή το πλασέ του Μάρτιν Τόνσο ουσιαστικά σε κενή εστία στο 73′, μετά από απόκρουση του Παναγιώτη Ντούνη σε προσπάθεια του Δημήτρη Παπαδόπουλου, το οποίο πέρασε ψηλά άουτ. Από την άλλη πλευρά, η Καλλιθέα «απείλησε» δύο φορές με δυνατά σουτ του Διονύση Μπέλη έξω από την περιοχή, στο 78′ και τις καθυστερήσεις.

Το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου από τον Σύνδεσμο Αρκαδίας και η ομάδα του Τάκη Γκώνια πανηγύρισε μια πολύ μεγάλη νίκη επί ενός ισχυρού αντιπάλου, ενώ η πρόκριση θα κριθεί πλέον την τελευταία αγωνιστική (Καλλιθέα-Παναιτωλικος, Πανθρακικός-Ατρόμητος), με τους τέσσερις συλλόγους να κρατούν την κατάσταση στα… πόδια τους, καθώς όποιος νικήσει περνάει στην επόμενη φάση και όποιος χάσει αποκλείεται!

Καλλιθέα (Γκώνιας): Ντούνης, Λέβέντης (85′ Κυριζάκης), Πάτας, Μουκτάρης (83′ Συριόπουλος), Σταμόπουλος, Μάκο, Γκίνι, Μπέλης, Σταματάκος, Τσίπρας, Ουόρντεν (88′ Σμυρλής)

Ατρόμητος (Κορακάκης): Ν. Παπαδόπουλος, Κατράνης, Ζησόπουλος, Κοντοές, Γκουγκούδης, Νάτσος, Γροντής (61′ Τόνσο), Κεϊτά (53′ Ούμπιδες), Μπρίτο (53′ Στόιτσεφ), Λημνιός, Δ. Παπαδόπουλος