987

Ο ωραίος και ο… μοιραίος!

Ο Τζέι Σι Κάρολ έκανε απίστευτο λάθος να κάνει φάουλ με 1,7» να απομένουν στο Νάναλι κι αυτός με 1/2 βολές χάρισε στη Φενέρ σπουδαία νίκη κόντρα στη Ρεάλ (78-77), χωρίς Σλούκα στο τελευταίο δίλεπτο λόγω αποβολής με δύο τεχνικές ποινές!

H Oμάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς… επέζησε από το σπουδαίο ντέρμπι με τη Ρεάλ στην Πόλη και την έπιασε στην δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 7-3, αφού ο Κάρολ έκανε το λάθος της σεζόν, κάνοντας φάουλ στον Νάναλι, με 1,7» να απομένουν για τη λήξη!

Κι όλα αυτά παρά την απουσία του Σλούκα 911π., 6ασ.) που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές στο 38′, με το Νάναλι να είναι πρώτος σκόρερ της Φενέρ (18π.) απέναντι στον εξαιρετικό Ράντολφ (16π.) και τον άστοχο στο φινάλε Γιουλ (14π.).

Η Φενέρ μπήκε με περίσσιο ενθουσιασμό και πήρε τα ηνία, με Νάναλι και Κάλινιτς να τελειώνουν ιδανικά τις φάσεις (23-16, 9′), πριν ο Ρούντι μειώσει στην εκπνοή της περιόδου (23-19, 10′).

Οι γηπεδούχοι πήραν νέο +7 (30-23, 14′) χάρη στον Βέσελι, εκμεταλλευόμενοι και τις άσχημες επιθετικές επιλογές της Ρεάλ, η οποία όμως αντέδρασε με Χάντερ και Ράντολφ με 9-0 (30-32, 15′)!

Πέντερ σερί πόντοι του Σλούκα διαμόρφωσαν το 37-34 (18′), όμως ο Χάντερ έδωσε ισχνό προβάδισμα στους Μαδριλένους (39-40, 20′), αφού το τρίποντο του Νάναλι σχεδόν από το κέντρο κρίθηκε εκπρόθεσμο από τους διαιτητές.

Ο Ματσιούλις φρόντισε να διατηρήσει την ομάδα του Λάσο μπροστά στο σκορ (47-50, 25′), με τον Αγιόν μάλιστα να βάζει τέλος σε 2,5 λεπτά χωρίς πόντο και για τις δύο ομάδες, με τον Κώστα Σλούκα να είναι αυτός που βγήκε μπροστά για τους Τούρκους, με γκολ-φάουλ και δύο ασίστ, αλλά και μία τεχνική ποινή για flopping για το ισόπαλο 57-57 του 30′.

Η τέταρτη περίοδος ήταν… τρελή, με τρίποντα εκατέρωθεν και τον Ράντολφ να κρατά μόνος του επιθετικά τη Ρεάλ, πριν ο Νάναλι απαντήσει από τα 6,75μ. για το 74-71 (35′).

Ο Ράντολφ έφτασε τους 13 πόντους στην τέταρτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται (74-75, 37′) και τον Σλούκα να δέχεται δεύτερη τεχνική ποινή στο ματς μετά από διαμαρτυρίες για φάση όπου η μπάλα βγήκε εκτός και αποβλήθηκε!

Ο Ντίξον ισοφάρισε από τη γραμμή (75-75, 38:42»), ωστόσο λίγο αργότερα έκανε λάθος και ο Γιουλ που έφυγε στον αιφνιδιασμό με το φάουλ που κέρδισε έκανε με 2/2 βολές το 75-77 (-21»), πριν ο Ντίξον εξιλεωθεί (77-77, -16,8»).

Ο Γιουλ θα μπορούσε να κρίνει το ματς υπέρ της Ρεάλ, όμως αστόχησε και ο Κάρολ στην διεκδίκηση του ριμπάουντ έκανε φάουλ στο Νάναλι κι αυτός με 1/2 βολές έγραψε το 78-77 που έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Φενέρ!

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-40, 57-57, 78-77.