Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Ρέντινγκ 4-0

Δεν διανύει την καλύτερη περίοδο της καριέρας του- αυτό είναι το μόνο βέβαιο: ο Μουρίνιο θεωρεί πως ο πάγκος του πάει περισσότερο απ’ όσο το χορτάρι, οι τραυματισμοί κάνουν συχνά- πυκνά την εμφάνισή τους και ο άλλοτε «κραταιός» Γουέιν Ρούνεϊ κολυμπάει με περίσσια χάρη στα βαλτώδη νερά της μετριότητας.

Ναι, αλλά δεν παύει να είναι ο Γουέιν Ρούνεϊ: ο Άγγλος αρχηγός της Γιουνάιτεντ μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης κόντρα στην Ρέντινγκ για το FA Cup άνοιξε το σκορ για τους «Κόκκινους Διάβολους», φτάνοντας τα 249 με τη φανέλα της Μάντσεστερ και πιάνοντας στην 1η θέση τον Μπόμπι Τσάρλτον, με τη διαφορά πως ο Ρούνεϊ χρειάστηκε 215 ματς λιγότερα για να φτάσει σ’ αυτό το νούμερο (543 έναντι 758).

Στο 15΄ ο Μαρσιάλ έκανε το 2-0, με τον Ράσφορντ ν’ αναλαμβάνει δράση στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο τέρματα σε 5 λεπτά (75΄, 79΄) διαμόρφωσε το 4-0 υπέρ των γηπεδούχων, που πέταξαν εκτός την «φτωχή» πλην τίμια Ρέντινγκ και προκρίθηκαν εύκολα στην επόμενη φάση του θεσμού.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά τον Σεπτέμβρη του 2009 που η Μάντσεστερ κερδίζει 8 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις, δείχνοντας πως έχει αρχίσει, πλέον, να «ρολάρει».

Ο Ζοσέ μπορεί να μην είναι Ρούνεϊ ή Τσάρλτον, όμως αυτό δεν τον εμποδίζει να τους μιμηθεί.