Δέκα λεπτά άμυνα και νίκη για Παναθηναϊκό

Με ηγέτη τον ασταμάτητο Τζέιμς που συνέχισε από εκεί που τελείωσε με την Ούνιξ, ο σοβαρός Παναθηναϊκός πέρασε από τη Ρόδο (73-82 τον Κολοσσό) και τώρα ποντάρει στην ΑΕΚ για την πρωτιά στην κανονική περιοδο!

Ο Κολοσσός έκανε αυτό που κάνει σε κάθε παιχνίδι, δηλαδή να είναι ανταγωνιστικός, ωστόσο μετά το 46-46 του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός έκανε αυτά που έπρεπε στο παρκέ και με ορεξάτο και πάλι τον Μάικ Τζέιμς (19π.), που είχε συμπαράσταση από Καλάθη (11π., 5ασ.), Σίνγκλετον (12π.), Γκάμπριελ (12π.) πήρε τη νίκη, ανέβηκε στο 18-1 και συνεχίζει τη μάχη για την πρωτιά στην κανονική περίοδο, την ώρα που οι Ροδίτες συνεχίζουν με 10-9.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ με 3/3 τρίποντα για το 5-13 (4′), ενώ έφτασε και στο +10 (7-17, 5′), με τους γηπεδούχους να αντιδρούν με Γεωργαλλή και Χολ (18-21, 8:30»), με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 22-25.

Σαλούστρος και Γεωργαλλής βοήθησαν τον Κολοσσό να περάσει και μπροστά (32-29, 13′), ωστόσο ο Τζέιμς αντέδρασε για την ομάδα του Πασκουάλ με πόντους στο τρανζίσιον (36-43, 17′), με τους Ροδίτες να πληγώνουν την αντίπαλη άμυνα στην… καρδιά της. Ο Ουάτσον ήταν αιχμή του δόρατος για την ομάδα του Αρη Λυκογιάννη, μαζεύοντας ριμπάουντ και καρφώνοντας, ενώ ο Αχόνεν ολοκλήρωσε επιμέρους 8-1 (44-44), πριν ο Ουάτσον με άλλο ένα κάρφωμα διαμορφώσει το 46-46 της ανάπαυλας!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο να πάρουν διαφορά και το κατάφεραν, φτάνοντας στο +10 (48-58, 22:30») με δύο σερί τρίποντα του Φελντέιν. Η άμυνα έκανε τη διαφορά, κρατώντας χαμηλά την παραγωγικότητα του Κολοσσού, με αποτέλεσμα το 55-64 του 30′, με επιμέρους 9-18 στην τρίτη περίοδο.

Η ομάδα του Πασκουάλ είχε υπό τον έλεγχό της το παιχνίδι, με τους Ροδίτες όμως να συνεχίζουν και να μειώνουν στο -7 (69-76, 37′), όμως τίποτα παραπάνω, με τους «πράσινους» να παίρνουν τη νίκη και να συνεχίζουν τον… ανοδικό τους δρόμο, καθώς πλέον τους περιμένει η δοκιμασία στην Πόλη με την Νταρουσάφακα (3/3).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 46-46, 55-64, 73-82.