Αυτόν τον Ολυμπιακό… τον σέβεσαι!

O Oλυμπιακός ήταν αυτός που είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά του επαναληπτικού προημιτελικού Κυπέλλου στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο, στη ρεβάνς του 0-0 του Καραϊσκάκη. Οι «ερυθρόλευκοι», παραταγμένοι με σχήμα 4-4-2 και αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα τους, είχαν καλή κυκλοφορία και σωστή πίεση στην αντίπαλη άμυνα, με ξεκάθαρη παράλληλα και τη διάθεσή τους να κερδίσουν τις προσωπικές μονομαχίες πέφτοντας πρώτοι πάνω στη μπάλα.

Το καλύτερο δεκάλεπτο της ομάδας του Μπέντο ήταν το πρώτο, όταν είχαν και τη μία από τις δύο «καθαρές» ευκαιρίες τους στο πρώτο 45λεπτο. Παρότι μάλιστα μετά το δεκάλεπτο για αρκετά λεπτά ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε τελικές, οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν πολλή όρεξη και ενέργεια στο παιχνίδι τους, κυνηγώντας κάθε μπάλα και πιέζοντας τον αντίπαλο σε όλο το μήκος και το πλάτος του αγωνιστικού χώρου.

Ο Ατρόμητος από την πλευρά του περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου από τα πρώτα λεπτά, χωρίς να μπορεί να κρατήσει τη μπάλα και έστω να πλησιάσει την περιοχή του Λεάλι. Βεβαίως, μέχρι ένα σημείο, ο Σα Πίντο ούτως ή άλλως είχε επιλέξει να στήσει αρκετά πίσω την ομάδα του με σκοπό να δώσει χώρο στον Ολυμπιακό και να τον χτυπήσει στην κόντρα. Ακόμη κι έτσι όμως, οι πάσες προς τους εξτρέμ και τον Ντάουντα όποτε δόθηκε τέτοια ευκαιρία είτε ήταν κακές, είτε οι τρεις τους βρίσκονταν σε θέση οφσάιντ.

«Ερυθρόλευκη» υπεροχή, δύο ευκαιρίες

Η πρώτη τελική του Ολυμπιακού στο ματς ήταν η γυριστή κεφαλιά-άουτ του Ρομαό στο 4′ μετά το κόρνερ του Σεμπά, ενώ πολύ κακό ήταν το μακρινό σουτ του Ντα Κόστα δύο λεπτά μετά. Η πρώτη κλασική ευκαιρία των Πειραιωτών αντίστοιχα ήρθε στο 8ο λεπτό, όταν μετά από γέμισμα του Ντα Κόστα, ο Φιγκέιρας έκανε παράλληλο γύρισμα στην κίνηση, ο Ελιουνούσι δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ όμως η μπάλα πήρε πορεία προς τα δίχτυα και ο Γκορμπούνοφ με τη βοήθεια του δοκαριού κατάφερε να διώξει σε κόρνερ. Η επόμενη αλλά και τελευταία ευκαιρία του Ολυμπιακού σε αυτό το πρώτο μέρος ήταν στη φάση του 24′, όταν μετά από εξαιρετική μπαλιά του Σεμπά στον Ανσαριφάρντ, ο Ιρανός δοκίμασε το σουτ από πλάγια θέση μετά τις προσποιήσεις όμως ο Γκορμπούνοφ έδιωξε με τα πόδια.

Πολλά λάθη, αργό τέμπο

Στην απέναντι περιοχή, η σημαντικότερη… υποψία ευκαιρίας ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μια φάση διαρκείας στο 27′ που ωστόσο ολοκληρώθηκε χωρίς καν ο Ατρόμητος να κάνει τελική αφού ο Ρομαό έδιωξε τελευταία στιγμή. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 30′ το στατιστικό του αγώνα έδειξε κατοχή μπάλας 40%-60% για τον Ολυμπιακό και τελικές 0(0)-4(2).

Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος αυτού του πρώτου μέρους, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και να μην απειλούνται, όμως δεν βρήκαν άλλες καλές στιγμές κοντά στην εστία του Γκορμπούνοφ. Γενικά στο ματς σε αυτό το διάστημα κυριάρχησαν τα πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, τα λάθη και το αργό τέμπο.

Μπροστά ο Ατρόμητος από το… πουθενά

Πολύ καλύτερο ήταν το δεύτερο ημίχρονο αντίθετα, κάτι το οποίο φυσικά οφείλεται στο ότι ο Ατρόμητος κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης. Ήταν το 46ο λεπτό όταν Πλατέλλας και Κιβρακίδης συνδυάστηκαν, ο τελευταίος έκανε το γύρισμα για τον Ντάουντα στο δεύτερο δοκάρι και αυτός από κοντά νίκησε τον Λεάλι. Ένα γκολ βεβαίως που δεν θα έπρεπε να έχει μετρήσει ποτέ, αφού τόσο ο Κιβρακίδης όσο και οι υπόλοιποι τέσσερις επιτιθέμενοι του Ατρομήτου ήταν σε θέση οφσάιντ.

Αμέσως μετά το γκολ των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός «ξύπνησε» και άρχισε να πιέζει και πάλι την αντίπαλη εστία. Γρήγορα φάνηκε και πάλι ότι οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται σε πολύ καλή μέρα και ήταν μονάχα θέμα χρόνου το να φτάσουν έστω σε ένα γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση. Στο 53′ σωστά ακυρώνεται γκολ του Ανσαριφάρντ μετά από σουτ του Ελιουνούσι, ενώ στο 55′ ο Ντάουντα έχει ένα σουτ άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του Ατρομήτου στο ματς…

Τα άλλαξε όλα ο Φορτούνης

Στο 56ο λεπτό, ο Μπέντο ρίχνει στο ματς τον Φορτούνη αντί του Ελιουνούσι και αυτός ήταν ο άνθρωπος που θα άλλαζε τα πάντα για τον Ολυμπιακό σε αυτό το ματς. Ο Τρικαλινός χαφ βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα μετά από καιρό και θύμισε σε όλους τον παίκτη που έφτασε σε σημείο να θεωρείται ηγέτης των «ερυθρόλευκων».

Η ισοφάριση του Ολυμπιακού ήρθε τελικά στο 63′ με κεφαλιά του Ρομαό μετά από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Η άμυνα των Περιστεριωτών έχασε πλήρως τον σκόρερ ο οποίος σηκώθηκε ανενόχλητος μπροστά στον Γκορμπούνοφ που δεν είχε τύχη να αντιδράσει από αυτή την απόσταση.  Ένα λεπτό μετά, ο Φορτούνης είχε μια ακόμη καλή στιγμή όταν έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά και δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση, για να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Το «τελείωσε» σε ένα τέταρτο

Όλα τελείωσαν στη φάση του 71ου λεπτού. «Δράστης» για τους «ερυθρόλευκους» ο Κώστας Φορτούνης, ο οποίος βρέθηκε σε θέση κρυφού φορ και με μια πολύ ωραία κεφαλιά μετά από αντίστοιχα έξοχη σέντρα του Ντε Λα Μπέγια από αριστερά, έγραψε το 1-2 για τους Πειραιώτες. Έτσι, κατάφερε μέσα σε ένα μόλις τέταρτο να φτάσει σε μια ασίστ, ένα γκολ, μια ακόμη ευκαιρία και αρκετές έξοχες μεταβιβάσεις, αλλάζοντας πλήρως προς το καλύτερο την εικόνα του Ολυμπιακού.

Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να διαχειρίζεται άψογα το υπόλοιπο ματς και παρότι έμεινε με δέκα στο 83′ όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντα Κόστα. Μια δίκαιη πρόκριση στα ημιτελικά Κυπέλου για τους «ερυθρόλευκους» που επέστρεψαν στις καλές εμφανίσεις και έστειλαν το δικό τους μήνυμα προς τους υπόλοιπους διεκδικητές.