Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 4-2

Eίναι μία ομάδα που παραδοσιακά δυσκολεύει την Μπαρτσελόνα σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκεται. Η Βαλένθια μόνο για τουρισμό δεν ταξίδεψε στην Βαρκελώνη και για να έρθει το τελικό 4-2, οι «μπλαουγκράνα» χρειάστηκε να τεντώσουν πολύ.

Η παροιμιώδης αδυναμία της Μπαρτσελόνα στις στημένες φάσεις φάνηκε με το καλημέρα, όταν με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Μανγκαλά κέρδισε τους πάντες στο πρώτο δοκάρι και με διαγώνια κεφαλιά έκανε το 0-1.

Το γκολ θύμωσε τους Καταλανούς και κυρίως τον Λουίς Σουάρες, ο οποίος πήρε την κατάσταση στα χέρια του. Ο Ουρουγουανός ισοφάρισε με υπέροχο τρόπο (35’) και πήρε το πέναλτι που έφερε την αποβολή του Μανγκαλά και το 2-1 από τον Μέσι στην εκπνοή του ημιχρόνου (45’).

Ωστόσο ούτε κι εκεί είχε τελειώσει το ματς. Η αφηρημάδα της Μπαρτσελόνα πληρώθηκε τοις μετρητοίς με τον πρώην Καταλανό Μουνίρ να κάνει το 2-2 (46’) και να εισπράττει χειροκρότημα από το «Καμπ Νου»!

Ο Μέσι με ένα κλασικό γκολ (53’, 3-2) φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα, όμως η Μπαρτσελόνα σπαταλούσε ευκαιρίες με όλους τους τρόπους, έχοντας μεταξύ άλλων δύο δοκάρια με Νεϊμάρ (77’) και Λουίς Σουάρες (83’).

Η αγωνία για τον τελικό νικητή διατηρήθηκε μέχρι το 89ο λεπτό, όταν οι «νυχτερίδες» παρέδωσαν το πνεύμα τους. Μία καλά δομημένη κόντρα έφερε σε θέση βολής τον Αντρέ Γκόμες και ο Πορτογάλος με εύκολο πλασέ έκανε το τελικό 4-2, διώχνοντας τα φαντάσματα από τη Βαρκελώνη.