Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 79-78

Η Μπασκόνια σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Βιτόρια (79-78) και παραμένει ισόβαθμη με Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα στην πέμπτη θέση!

Η Ομάδα του Σίτο Αλόνσο χάρη σε ένα καλάθι του Λάρκιν, 31» πριν το τέλος και το λάθος του Τεόντοσιτς, υπέταξε την ΤΣΣΚΑ και παραμένει ισόβαθμη με τους «πράσινους» στο 15-11, τους οποίους μάλιστα υποδέχεται την επόμενη Πέμπτη (23/3) στη Βιτόρια!

Ο Χάνγκα ήταν πρώτος σκόρερ των Βάσκων (15π.), με τον Λάρκιν να τελειώνει με 12π., την ώρα που Ντε Κολό και Τεόντοσιτς είχαν 22 και 19 αντίστοιχα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Οι Μοσχοβίτες με την 7η ήττα τους (19-7) έχασαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι πρώτοι και παραμένουν ισόβαθμοι με τη Ρεάλ, υστερώντας στην ισοβαθμία.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Λάρκιν να απαντά στο κρεσέντο του Τεόντοσιτς και να δίνει εν τέλει τη νίκη στους Βάσκους, καθώς ο Ντε Κολό αστόχησε από τα 6,75μ. και ο Τεόντοσιτς που πήρε την μπάλα μετά το επιθετικό ριμπάουντ υπέπεσε σε λάθος.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι για να αποκτήσουν στο 10′ προβάδισμα με 18-14 χάρη σε Τίλι και Ντιόπ.

Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 0-8 στα πρώτα 2,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου (18-22) και με τον Ντε Κολό έφτασε στο +5 (28-33, 17′), ωστόσο Χάνγκα και Βόιγκτμαν έδωσαν ισχνό προβάδισμα στην Μπασκόνια στην ανάπαυλα (34-33).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παγίωσαν το προβάδισμα και μετά το 34-35 το είχαν συνεχώς, φτάνοντας στο +7 (47-40, 24′), διαφορά με την οποία μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στον Σενγκέλια (61-54).

Ομως οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με τον Χριάπα (67-66, 35:30»), αλλά Χάνγκα και Λάρκιν αποκατέστησαν το +5 για την Μπασκόνια (71-66, 37′).

Ο Τεόντοσιτς «μίλησε» με δύο σερί τρίποντα (77-76, 39′) και κατόπιν με τρομερή ασίστ έδωσε τη δυνατότητα στον Ογκουστιν για το 77-78 (39:20»)! Ο Λάρκιν έκανε το 79-78 (-31») και η ΤΣΣΚΑ έχασε διπλή ευκαιρία για τη νίκη, αφού ο Ντε Κολό αστόχησε για τρεις και ο Τεόντοσιτς μετά το επιθετικό ριμπάουντ μπερδεύτηκε, με τους Βάσκους να κλέβουν και να σφραγίζουν μια σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 61-54, 79-78