Η ΑΕΚ «καθάρισε» με το… καλημέρα τον Πλατανιά

To εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου σφράγισε με σχετική ευκολία η ΑΕΚ, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στον Πλατανιά με 3-0, στο ΟΑΚΑ. Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης άκουσαν τις προτροπές τους προπονητή τους, που τους ζήτησε να αντιμετωπίσουν αυτό το ματς ως το κρισιμότερο μέχρι τώρα στη χρονιά, μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι, πέτυχαν τρία γκολ και έχασαν αρκετές ακόμη ευκαιρίες για να δώσουν διαστάσεις στο σκορ.

Οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν ένα γρήγορο γκολ στο 13′, σε μια φάση στην οποία ο Σιδηρόπουλος έδωσε πέναλτι και αποβολή (στον Μπανανά), πέτυχαν δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο με τον κορυφαίο της αναμέτρησης Αραούχο, βρήκαν και τρίτο γκολ στην επανάληψη με τον Γιόχανσον (που είχε και δοκάρι) και δεν… πάτησαν φρένο από πλευράς παραγωγής φάσεων μέχρι και το τέλος.

Τραυματισμός, πέναλτι, αποβολή!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον τον χειρότερο τρόπο για την ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι τραυματίστηκε στο αριστερό χέρι σε μια σύγκρουση, με τον Μανόλο Χιμένει να προχωρά στην πρώτη του -αναγκαστική- αλλαγή, βάζοντας στο ματς τον Βασίλη Λαμπρόπουλο. Στο 5′ ο Αραούχο μπήκε απειλητικά στην περιοχή του Πλατανιά, έκανε ένα σουτ με το αριστερό, αλλά ο Καρυπίδης πρόλαβε να βάλει την κόντρα.

Το ματς συνεχίστηκε το ίδιο… ανατρεπτικά. Στο 12′ ο Αραούχο μπήκε στην περιοχή με τη μπάλα, έδωσε στον Αϊντάρεβτς, εκείνος έστρωσε στον Μάνταλο και ο τελευταίος έπεσε -προ του τέρματος- μετά από μαρκάρισμα του Μπανανά. Ο Σιδηρόπουλος έδειξε πέναλτι και αποβολή, όμως από το ριπλέι φαίνεται περισσότερο ο αρχηγός της ΑΕΚ να… κερδίζει την απόφαση του ρέφερι.

Αραούχο και… 2-0

Στο 20′ ο Κολοβέτσιος που είχε προωθηθεί δεν κατάφερε να κατεβάσει μια πολύ ωραία βαθιά μπαλιά, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ένα σουτ του Αραούχο κόντραρε ξανά σε σώματα. Η τρίτη προσπάθεια του Αργεντινού, ωστόσο, ήταν επιτυχής. Στο 28′ υποδέχθηκε κάθετη μπαλιά του Μάνταλου και με διαγώνιο αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 30′ η ΑΕΚ είχε νέα ευκαιρία, με τον Μάνταλο να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή, όμως η μπάλα σταμάτησε στον Γιόχανσον! Στο 32′ ο Γιακουμάκης έκανε ένα εξαιρετικό μακρινό σουτ, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αϊντάρεβιτς να δοκιμάσει ένα σουτ, με τον Κοκκαλά να μπλοκάρει. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο ρυθμός έπεσε, με το 2-0 να παραμένει μέχρι την ανάπαυλα.

Σουηδικό… χτύπημα

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η εικόνα του ματς δεν άλλαξε, με την ΑΕΚ να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 47′ ο Μάνταλος έκανε κεφαλιά – πάσα στον Αραούχο, αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα με γυριστό σουτ. Στο 56′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιόχανσον έσκαψε τη μπάλα για τον Αραούχο, εκείνος έκανε το σουτ με τη μία, αλλά ο Κοκκαλάς έπεσε στα πόδια του και έκανε εντυπωσιακή απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα ο Αϊντάρεβιτς έκανε εξαιρετική κάθετη στον συμπατριώτη του Γιόχανσον, εκείνος μπήκε στην περιοχή, κρατήθηκε όρθιος παρά τα μαρκαρίσματα και με πλασέ έκανε το 3-0. Στο 62′, έπειτα από εντυπωσιακή ομαδική ενέργεια, η μπάλα έφτασε στον Χριστοδουλόπουλο στα δεξιά της περιοχής, εκείνος έκανε το σουτ, αλλά ο Κοκκαλάς απέκρουσε.

Δεν… φρέναρε

Στο 65′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία, με τον Χριστοδουλόπουλο να κάνει μια σέντρα και τον Γιόχανσον να στέλνει εξ επαφής με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι! Στο επόμενο λεπτό ο Κοκκαλάς απέκρουσε με υπερένταση μια καλή κεφαλιά του Αλμέιδα, ενώ στο 68′ ο Ανέστης μπλόκαρε σουτ του Γιακουμάκη. Ο Αλμέιδα είχε νέα ευκαιρία στο επόμενο λεπτό, με ένα πλασέ που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 73′ ήταν η σειρά του Μάνταλου να κάνει ένα καλό σουτ, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Έξι λεπτά μετά ο Μπακασέτας έκανε κι αυτός ένα πολύ καλό σουτ, με τη μπάλα να σταματά στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Ο Μάνταλος έχασε νέα ευκαιρία στο 85′, όταν με πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ. Την ίδια τύχη είχε και ένα πολύ δυνατό σουτ του Αϊντάρεβιτς στο 89′, με το 3-0 να παραμένει μέχρι τέλους…

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Κολοβέτσιος, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι (5′ λ.τ. Λαμπρόπουλος), Ντίντακ, Γιόχανσον, Σιμόες (64′ Αλμέιδα), Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (71′ Μπακασέτας), Μάνταλος, Αραούχο.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Κοκκαλάς, Σκαρντουέλι, Καρυπίδης, Μπανανά, Στάθης, Μαραγκός, Αποστολόπουλος, Μουνάφο (46′ Κάργας), Στανισλάβλιεβιτς, Μανούσος (63′ Γιορέντε), Γιακουμάκης (75′ Σίνεβιτς).