Η Αναντολού Εφές πήρε την 4η σερί νίκη στην Euroleague

Η Αναντολού Εφές πήρε την 4η σερί νίκη στην Euroleague, περνώντας από το Καζάν (99-92 την Ούνικς στην παράταση) και βρίσκεται ακόμα πιο κοντά στην οκτάδα των πλέι οφ. «Ματσάρα» και πάλι από τον Ντέρικ Μπράουν (24π.).

H oμάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς δυσκολεύτηκε πολύ στη Ρωσία, αλλά πήρε ένα κρίσιμο «διπλό», ανέβηκε στο 13-11 και… φουλάρει για τα πλέι οφ. Από την άλλη, η Ούνικς «υποχώρησε» στο 7-17, αφού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στον επιπλέον χρόνο. Μεγάλα καλάθια από το Ντέρικ Μπράουν και Κιθ Λάνγκφορντ στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, «μπλακ άουτ» για τους Ρώσους στην παράταση με επιμέρους σκορ 10-17.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πιο… ζεστοί, αλλά τον Μπράουν να φέρνει την κατάσταση στα ίσια με 8 γρήγορους πόντους (22-22 στο 10′). Στη συνέχεια οι Τούρκοι κυριάρχησαν, αφού βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και πήραν λύσεις από τον Μπράιαντ Ντάνστον (9π.). Έτσι, οι 10 πόντοι του Λάνγκφορντ στο ημίχρονο δεν… πλήγωσαν την ομάδα του Περάσοβιτς, που είχε το «πάνω χέρι» (43-49 στο 20′).

Με ένα προσωπικό 5-0 σερί του Τσεντί Οσμάν οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο 21′ (43-54). Ωστόσο, δεν κατάφεραν να «χτίσουν» σε αυτή, με την Ούνικς να… απαντάει, κυρίως με σκορ από τον Λατάβιους Ουίλιαμς (61-69 στο 30′). Παρά το γεγονός πως ο Λάνγκφορντ είχε… σιγήσει μέχρι εκείνο το σημείο, η Ούνικς έκανε τελικά ένα σερί 10-0 και ισοφάρισε (73-73 στο 37′). Με την σειρά της η Εφές «απάντησε» με ένα δικό της 5-0 (73-78 στο 39′), αλλά οι 3/3 βολές του Λάνγκφορντ, που… μίλησε στα κρίσιμα, έφεραν το ματς ξανά στην… κόψη του ξυραφιού (80-80 στο 39:40).

Περίπου 3» πριν από το τέλος ο Ντέρικ Μπράουν πήρε την επίθεση της Εφές και σκόραρε από τα 5 μέτρα, διαμορφώνοντας το 80-82, όμως ο Λάνγκφορντ είχε άλλη μια… απάντηση. Ο σούπερ σταρ των γηπεδούχων σκόραρε με buzzer beater, «έγραψε» το 82-82 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο οι Ντάνστον – Μπράουν – Γκρέιντζερ συνέχισαν να σκοράρουν, η Ούνικς «μπλόκαρε» επιθετικά και η Εφές… καθάρισε το ματς, αφού ήταν εύστοχη, ψύχραιμη και πήρε και δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ (92-99 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 22-22, 43-49, 61-69, 82-82.
Παράταση: 92-99.