Η συνήθεια που έγινε… Απόλλων!

Την δεύτερη του συνεχόμενη νίκη στο τέλος, πήρε ο Απόλλωνας ο οποίος επικράτησε στις καθυστερήσεις με 1-0 της Σπάρτης, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Football League.

To απόρθητο κάστρο έχει μετατρέψει την έδρα του ο Απόλλωνας, ο οποίος για δεύτερη σερί αγωνιστική, χρειάστηκε τα τελευταία λεπτά προκειμένου να πάρει την νίκη. Στα του αγώνα η ομάδα του Άκη Μαντζιου, ήταν αυτή η οποία είχε την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς ωστόσο να έχει καταφέρει να γίνει απειλητική για την εστία του Μελίσσα. Όλα αυτά μέχρι το 16΄ όταν η κεφαλιά του Δεληζήση, πέρασε πάνω από την εστία των Λακώνων, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό το σουτ του Ντάσιου πέρασε αρκετά άουτ από τα καρέ των φιλοξενούμενων.

Στο 20΄ η «Ελαφρά Ταξιαρχία», είχε την καλύτερη της φάση στο παιχνίδι, με το σουτ του Κονέ από μακρινή απόσταση, να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Μελίσσα. Στο 29΄ οι «κυανόλευκοι» είχαν την δεύτερη τους αξιόλογη φάση στο ματς, με το σουτ του Αλμπάνη να αποκρούεται εντυπωσιακά σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα της «Βασίλισσας του Νότου». Η απάντηση από πλευράς Σπάρτης, η οποία είχε καταφέρει με την καλή της αμυντική τακτική να δυσκολέψει τους μεσοεπιθετικούς του Απόλλωνα, ήρθε στο 43΄με την εκτέλεση φάουλ του Μπουντόπουλου από μακρινή απόσταση, να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία του Χιώτη με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν σ΄ένα γρήγορο γκολ.

Τόσο η εκτέλεση φάουλ του Βαλεριάνου στο 50΄, όσο και το σουτ του Ντάσιου στο 55΄ δενείχαν την κατάληξη που αμφότεροι θα ήθελαν. Από το σημείο εκείνο και μετά ο ρυθμός του αγώνα, έπεσε καθώς η Σπάρτη κατάφερε να ισορροπήσει τον ρυθμό, με συνέπεια να μην υπάρχει κάτι το αξιόλογο από φάσεις. Όλα αυτά μέχρι το 71΄ όταν η σέντρα σουτ του Χιντζίδη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Μελίσσα. Αυτό το οποίο δεν είχε καταφέρει μέχρι τότε ο Απόλλωνας, έφτασε κοντά στο να το πετύχει η Σπάρτη στο 76΄ με το σουτ του Μουζακίτη από ευνοϊκή θέση να καταλήγει άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε δίχως νικητή με τους «μπλαουγκράνα» να αποσπούν έναν σημαντικό εκτός έδρας βαθμό, ο Σιατραβάνης ήταν αυτός που στο 94΄ με προβολή έκανε το 1-0, κάνοντας με τον τρόπο αυτό το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜYΡΝΗΣ (Άκης Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Βαλεριάνος (68’ Χιντζίδης), Κύργιας, Δεληζήσης, Ντάσιος (82’ Ογκμπόντο), Αλμπάνης, Κονέ, Πετρόπουλος. Ρομάνο (59’ Διαμαντόπουλος), Σιατραβάνης

ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Μελίσσας, Γιαννίτσης, Μπανούσης, Καρτσαμπάς (57’ Αναστασόπουλος), Οικονομόπουλος, Γκαλίτσιος, Σιώπης, Μπουντόπουλος (46΄ Φράγκος), Ηλιόπουλος, Αναστασάκος, Ροβίθης (64΄Moυζακίτης).