Με 50-50 κερδίζει ο καλύτερος!

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 2-0 και μείωσε στο -8 από την κορυφή.Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε σήμερα τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, με τις προσδοκίες να είναι πολύ ψηλές για τους οπαδούς. Αν και το πρωτάθλημα φαίνεται πως έχει κριθεί εδώ και πολύ καιρό, ο κόσμος απαίτησε σήμερα τη νίκη και τελικά όλοι θα γυρίσουν ικανοποιημένοι σπίτι τους!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, πίεσε ψηλά και παραλίγο να προηγηθεί μόλις από το 7ο λεπτό, όταν ο Γλύκος έδωσε ουσιαστικά πάσα στον Ανσαριφάρντ μέσα στην περιοχή, με τον Ιρανό φορ να σουτάρει πάνω στο  Γλύκο και ο ΠΑΟΚ να γλωτώνει τα χειρότερα.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι ανώτερος μέχρι και τη συμπλήρωση περίπου ενός μισαώρου αγώνα, όταν ο ΠΑΟΚ άρχισε σταδιακά να ανεβάζει μέτρα και να γίνεται απειλητικός, ισσοροπόντας έτσι το παιχνίδι.

Έτσι οι ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 και ένα πρώτο ημίχρονο σχετικά φτωχό σε ευκαιρίες, αλλά όχι και σε θέμα αφού δεν έλλειψαν και οι συνηθισμένες «μάχες» μεταξύ των παικτών, όπως και συνηθίζεται σε τέτοια παιχνίδια.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ στη θέση του «οδηγού» της αναμέτρησης που πίεσε σωστά, δημιούργησε ευκαιρίες και απείλησε τον Ολυμπιακό. Έτσι στο 54′, και μετά από ένα κόρνερ, ο Μαλεζάς σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, έσειλε τη μπάλα στην εστία με τον Λεάλι να αποκρούει και στην επαναφορά ο Σάκχοφ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και τους οπαδούς του ΠΑΟΚ στα ουράνια.

Το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει για τον ΠΑΟΚ με τον Πρίγιοβιτς, 7 λεπτά αργότερα, που έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία ασίστ του Ενρίκε. Στη συνέχεια αν και ο ΠΑΟΚ έπαιξε για τη διατήρηση του αποτελέσματος ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό, που δε μπόρεσε να δημιουργήσει κάτι το αξιόλογο, ενώ θα μπορούσε να έχει κάνει και το 3-0 αν η βολίδα του Ουάρντα δε κατέληγε στο δοκάρι μετά από επέμβαση του Λεάλι.

Το τελικό 2-0 μοιάζει σαν ένα δίκαιο αποτέλεσμα με βάση τη σημερινή εμφάνιση των δύο ομάδων.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πρίγιοβιτς που με την μεστή του εμφάνιση και το 7ο του γκολ σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, συνέβαλλε τα μέγιστα για να έρθει αυτή η νίκη.

Ο ΠΑΟΚ έτσι ανέβηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα μειώνοντας στο -8 από τον Ολυμπιακό.

Βέβαια, αν και το σκηνικό μοιάζει δύσκολο να αλλάξει , το σημερινό αποτέλεσμα έχει τεράστια σημασία και για τις δύο ομάδες. Για τον ΠΑΟΚ, αποτελεί νίκη ψυχολογίας αλλά και 3 υπερπολύτιμους βαθμούς για την προσπάθεια εξόδου της ομάδας στο Τσάμπιονς Λίγκ μέσω των πλέι οφ. Για τον Ολυμπιακό αποτελεί ιστορική «κατρακύλα» καθώς είναι πρώτη φορά στη ιστορία του που γνωρίζει 3 διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα( προηγήθηκαν με ΑΕΚ και Πανιώνιο), ενώ παράλληλα βυθίζει την ομάδα σε μεγαλύτερη εσωστρέφεια.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως το γήπεδο της Τούμπας σήμερα ήταν κατάμεστο και η ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του ΠΑΟΚ ήταν μαγική, χωρίς να καταφύγουν στις ακρότητες των οπαδών του Ολυμπιακού, που είδαμε στο παιχνίδι των δύο ομάδων στον πρώτο γύρο.