ΠΑΟΚ με κομμένη την ανάσα!

Ο ΠΑΟΚ παιδεύτηκε, αγχώθηκε και άγχωσε τον κόσμο του με τον Πανιώνιο αλλά τα κατάφερε και στο 94′ πέτυχε ένα γκολ «χράσαφι» για τη συνέχεια.Σε ένα, κατά γενικές γραμμές, μέτριο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε έστω και στο τελευταίο κυριολεκτικά δευτερόλεπτο να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο και να πλησιάσει πιο κοντά στη δεύτερη θέση.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι διερευνητικά και παρά τις δύο καλές φάσεις που είχε στο 4′ και στο 6′ με κεφαλιές των Ενρίκε και Σάκχοφ αντίστοιχα, δε κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά στο πρώτο περίπου μισάωρο του αγώνα. Το ίδιο και ο Πανιώνιος που όμως βρέθηκε μια ανάσα από το γκολ όταν ο Γεσίλ νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Γλύκο, στη σημαντικότερη ίσως φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ πιο ανεβασμένο που μάλιστα έχασε μοναδική ευκαιρία να προηγηθεί με το σουτ του Μπίσεσβαρ να σταματά στο δοκάρι, 4 λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ συνέχισε να προσπαθεί να βρει έναν τρόπο να ¨ανοίξει» την άμυνα του Πανιωνίου αλλά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κυρίως λόγω των συνεχόμενων καθυστερήσεων που έκαναν οι παίκτες του Πανιωνίου.

Όμως στο 78′ οι ισσοροπίες του αγώνα άλλαξαν σημαντικά. Ο Οικονόμου έλαβε και δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε και ο Πανιώνιος έμεινε με 10 για το υπόλοιπο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως η πίεση του χρόνου έκανε τις προσπάθειες των παικτών του απρόσεκτες και δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν ουσιαστικές φάσεις.

Παρόλα αυτά όμως, στην τελευταία φάση του αγώνα έπειτα από σέντρα του Μάτος ο Σάκχοφ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Πέλκα, ο οποίος έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα και τους οπαδούς του Δικεφάλου στα «ουράνια» γράφοντας το ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 1-0!

Ο Πέλκας πανηγύρισε έξαλλα το γκολ του με αποτέλεσμα να δεχτεί δύο διαδοχικές κίτρινες κάρτες και να αποβληθεί χωρίς όμως να επηρεάσει κάτι στο παιχνίδι αφού μετά το γκολ ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης. Ίσως και να δικαιολογήται αυτή η αποβολή αφού ο Πέλκας έπιασε τα γεννητικά του όργανα χώρις όμως να γίνεται ξεκάθαρο σε ποιον απευθύνονταν αυτή η χειρονομία.