Προμηθέας – ΑΕΚ 67-86

H AΕΚ δεν είχε ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο στο ματς της Πάτρας, αλλά ήταν απολύτως σοβαρή και πήρε πολύ καλό βαθμό στο τελευταίο «τέστ» πριν από τα μεγάλα ματς με Μονακό (8/3) και Ολυμπιακό (13/3) έστω και αν έπαιζε χωρίς Μιλόσεβιτς-Σάκοτα. Η ομάδα του Ζντοβτς συνεχίζει να είναι 3η με 16-4, ενώ ο Προμηθέας υποχώρησε στο 8-12.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα. Οι άμυνες δεν ήταν πολύ «σφιχτές» και οι επίθεσεις το εκμεταλλεύονταν. Ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο «έγραψε» το 8-14, αλλά οι παίκτες του Προμηθέα αφυπνίστηκαν άμεσα έπειτα από ένα τάιμ άουτ και πήραν… αέρα με την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ζντοβτς και το «ξέσπασμα» του Τόντιτς (21-18, στο 10′).

Η ΑΕΚ σημάδεψε τον Μαυροκεφαλίδη και έφερε ξανά το ματς στα μέτρα της (25-30, στο 15′). Ο Μουρ κράτησε κοντά τους Πατρινούς (31-34, στο 16′), αλλά δύο τρίποντα των Νιούλεϊ και Ούκιτς «άνοιξαν» τη διαφορά (33-42) και η «Ένωση» έκλεισε το ημίχρονο με απόσταση ασφαλείας (39-46).

Ο Ούκιτς μπήκε «ζεστός» με τέσσερις σερί πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Ντίξον πήρε τη σκυτάλη και πέτυχε δύο τρίποντα για το 42-58. Ακολούθησαν δύο «βόμβες» του Βασιλειάδη και ο Χαριτόπουλος διαμόρφωσε το +20 (46-66), ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 50-69. Ο Μαυροκεφαλίδης ανέβασε τη διαφορά στο εντυπωσιακό +25 (54-79) και η «κιτρινόμαυρη» νίκη ήρθε τελικά με αρκετά μεγάλη διαφορά (67-86).