Σταμάτησε στα… επτά η Ίντερ, προσπέρασε τη Ρόμα η Νάπολι

Η Ιντερ νίκησε 7-1 την Αταλάντα, έχοντας πρωταγωνιστές τους Αργεντινού, Μάουρο Ικάρντο και Έβερ Μπανέγα, οι οποίοι έκαναν χατ-τρικ.

Η μάδα του Μιλάνο μάλιστα προηγήθηκε 3-0 με το χατ-τρικ του Ικάρντι μέσα ένα δεκάλεπτο, από το 17′ έως το 26′, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 5-1.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Ίντερ έβαλε 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο από το 1964 κόντρα στη Σαμπντόρια, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο εκτός το γκολ με το οποίο συμπλήρωσε το χατ-τρικ του ο Μπενέγα, σκόραρε και ο Ρομπέρτο Γκαλιαρντίνι, στην πρώτη φορά που αντιμετώπισε την πρώην ομάδα του!

Η τελευταία φορά που η Ίντερ είχε πετύχει 7 γκολ, ήταν στο 7-0 επί της Σασουόλο τον Σεπτέμβρη του 2014 και πάλι με χατ-τρικ του Ικάρντι, ενώ είχε πετύχει δύο γκολ ένας άλλος Αργεντινός, ο Οσβάλντο.

Με δύο πέναλτι η Νάπολι προηγήθηκε 2-0 και τελικά νίκησε 3-0 την Κροτόνε, ενώ η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι με λύτρωση από τον Κάλινιτς στο 92′.

Κροτόνε, ενώ η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι με λύτρωση από τον Κάλινιτς στο 92′.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Γιουβέντους – Μίλαν 2-1 (30′ Μπενατιά, 90+7′ πέν. Ντιμπάλα / 43′ Μπάκα)

Σάββατο

Τζένοα – Σαμπντόρια 0-1 (71′ Μουριέλ)

Κυριακή

Σασουόλο – Μπολόνια 0-1 (58′ Ντέστρο)

Ίντερ – Αταλάντα 7-1 (17′, 23′ πέν. και 26′ Ικάρντι, 31′, 34′ και 67′ Μπανέγα, 52′ Γκαλιαρντίνι / 42′ Φρόιλερ)

Φιορεντίνα – Κάλιαρι 1-0 (93′ Κάλινιτς)

Νάπολι – Κροτόνε 3-0 (32′ πέν. και 70′ Ινσίνιε, 66′ πέν. Μέρτενς)

Κιέβο – Έμπολι 4-0 (22′ Ινγκλέζε, 40′ Πελισιέ, 75′ Μπίρσα, 89′ Μπόστιαν Σέζαρ)

Πεσκάρα – Ουντινέζε 1-3 (83′ Μουντάρι / 20′ Ντουβάν Σαπάτα, 51′ Γιάνκτο, 55′ Τερεό)

20. Πεσκάρα 12

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος και ο 5ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του Coppa Italia)

***υποβιβάζονται οι 3 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία μετρούν τα μεταξύ τους ματς, μετά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά γίνεται κλήρωση

*****η Σασουόλο νίκησε 2-1 την Αταλάντα, αλλά η τελευταία πήρε το ματς 3-0 στα χαρτιά, καθώς η πρώτη χρησιμοποίησε παίκτη που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής